اخبار فرش

جسیکا دختر ۴ ساله به دلایل نامعلومی علاقه شدیدی به خوردن فرش و موکت دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری نشان : دختر ۴ ساله به نام جسیکا نایت علاقه شدیدی به خوردن فرش و موکت خانه دارد. مادر جسیکا از دو سالگی وی متوجه این علاقه عجیب در او شد. پزشکان میگویند باید جسیکا تحت روان درمانی قرارگیرد تا این عادت را از سر ببرد ولی تا قبل از ۶ سالگی امکان این کار وجود ندارد.

تا آن زمان مادر این دختر باید از استفاده از لوازم پشمی درخانه اجتناب کند.

در این قسمت ، اخبار روز فرش به اطلاع شما عزیزان می رسد. 

با ما همراه باشید با خبرهای فرش در کاشان ، ایران و جهان

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]

عبدالله بهرامی: انحلال مرکز ملی فرش یعنی نابودی صنعت فرش دستباف

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکنندگان  فرش دستباف در واکنش به الحاق مرکز ملی فرش ایران به صندوق توسعه صنایع دستی گفت: در برخی کشورها برای زنجیره های ارزش فرش یک وزارتخانه تشکیل شده است.

عبداله بهرامی، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های تولیدکنندگان  فرش دستباف  در گفت‌وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، در واکنش به الحاق مرکز ملی فرش ایران به صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف گفت: این کار به مثابه این است که اقدامی دیگر برای فنای فرش دستباف در حال رقم خوردن است . 

 وی ادامه داد:  هنر صنعت فرش دستباف ایران که چندین میلیون نفر به آن اشتغال داشته و ارتزاق می کنند تنها صنعت بومی سازی شده کشور و تنها برند ملی ایرانی  است که جهانیان آن را می شناسند، نام قالی ایرانی با نام ایران عجین شده و موجب فخر و مباهات و نشان از فرهنگ و هنر غنی این سرزمین دارد.  در برخی کشورهای همجوار فقط به خاطر داشتن یکی از زنجیره های ارزش  این صنعت بزرگ مثل تولید ابریشم یک وزارتخانه بنام وزارت ابریشم تشکیل می شود اما در کشور  ما با وجود آنکه می دانیم در تولید ابریشم ، پشم ، پنبه این همه مزیت داریم  و چقدر این هنر صنعت به عنوان شغل مکمل دامپروری و کشاورزی در افزایش درآمد خانوارهای روستایی و عشایر و زنان خانه دار و سرپرست خانوار مهم است ،  اما متأسفانه اقدامی برای توسعه و بهینه سازی این صنعت انجام نمی شود .

فروش فرش های‌ قاچاق افغانی به نام ایرانی در کشور

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف با بیان اینکه امیدوارم حمایتی که از صنعت خودرو می شود در صنعت فرش هم دیده شود، گفت: متأسفانه فرش های قاچاق افغانی به نام ایرانی در بازار به فروش می رسند.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف، : متأسفانه حتی فرشهای قاچاق افغانی به نام ایرانی در بازار به فروش می رسند. چرا مسئولین به ویژه مرکز ملی فرش ایران کاری برای جلوگیری از ورود قاچاق فرش به کشور نمی کنند چرا سیاست مناسبی برای حمایت از تولیدکننده ایرانی در دستور کار نیست!

وی با بیان اینکه جالب اینجاست هندی ها پشم ایرانی را ارزان خریداری و با تولید گبه آن را با قیمت های بالا در بازار کشور به فروش می رسانند، تصریح کرد: حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر در بخش بافت فرش مشغول به کار هستند. علاوه بر این از زنجیره تولید تا صادارت فرش هم ۳۵ شغل وجود دارد که نشان می دهد حوزه فرش یک کارخانه بزرگ با نیروی انسانی بالا دارد که متأسفانه این کارخانه در حال تعطیل شدن است.

 تمیز کردن انواع لکه از روی فرش و قالیچه

اگر چیزی روی فرشتان ریخت قبل از اینکه تبدیل به لکه ای سخت شود آن را با دستمال میکروفایبر تمیز کنید اما حواستان باشد آن را پخش نکنید.

 

آیا می دانید چگونه با لکه های سخت روی فرش تان مقابله کنید؟ برخی از روش ها واقعا می توانند اوضاع را بدتر کنند! این تنها چیزی است که برای تمیز کردن فرش و نحوه پاک کردن انواع مختلف لکه ها نیاز دارید. 

 
در واقع هیچ قانون طلایی برای تمیز کردن فرش ها وجود ندارد . لکه ها و نقاط مختلف به روش ها و تکنیک های مختلفی واکنش نشان می دهند، بنابراین یکی از مهم ترین جنبه های تمیز کردن فرش، تعیین نوع لکه است که با آن سر و کار دارید و راه حل های مناسب برای این مشکل خاص را بدانید.
در این بخش از نکات خانه داری در نمناک چند لکه فرش معمولی و نکاتی درباره نحوه برخورد با آن ها آورده شده است. قبل از استفاده از هر روش یا محصول جدید، به یاد داشته باشید که دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید و محصول را در قسمت کوچکی از فرش یا قالیچه امتحان کنید.
  •  

چطور لکه های سخت را از روی فرش پاک کنم؟

لکه های مشترک روی فرش 

لکه های طبیعی فرش:

لکه های طبیعی – مانند گیلاس و توت ها، شیر، یا غذای طبیعی – همه بر پایه آب هستند و برخی از آسان ترین لکه ها برای پاک کردن هستند. به خاطر داشته باشید که با آب و مقدار کمی مواد شوینده مایع (یا سرکه سفید)استفاده کنید (اگر می خواهید طبیعی باشد با آب گرم مخلوط کنید.) 

لکه های آبی دیگر فرش:

هر چیزی که آب داشته باشد به عنوان جز اصلی می تواند دقیقا به همان شکل مورد استفاده قرار گیرد. این شامل نوشیدنی ها، جوهر خودکار، و حتی ژله می شود.

روش از بین بردن لکه جوهر خودکار از روی فرش 

لکه جوهر معمولی روی فرش:

بهترین حلال برای پاک کردن لکه جوهر ماست است به این روش که روی لکه ماست بریزید و آن را روی قسمت جوهری پخش کنید. بعد از این که ماست کاملا با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این روش را چند بار تکرار کنید تا جوهر به طور کامل جذب ماست شود. 

لکه های سنگین فرش:

برخی از لکه ها بیش از پیش اسباب دردسر هستند و اگر به سادگی با آب و مواد شوینده شسته شود لکه بر جای می گذارد . اینها معمولا آیتم های بسیار تیره مثل قهوه و خون هستند. در این مواقع می توانید از ترکیب آب و نوشابه استفاده کنید.

نحه پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

لکه های چربی فرش:

پارچه ای کهنه را روی لکه بگذارید و اتو روی آن بکشید. دقت کنید که در شرایط حرارتی متوسط باشد. گرما به انتقال باقیمانده روغنی از فرش به پارچه کمک کند که بعدا می تواند به صورت عادی شسته شود.

لکه های تنباکو و نیکوتین روی فرش:

بهترین پاک کننده برای این لکه ها گلیسیرین می باشد با این دستور که کمی گلیسیرین را روی محل مورد نظر ریخته و به آرامی آن را تمیز کنید ؛ حالا دوباره این کار را انجام دهید و مقداری لکه پاک کن نیز روی آن بریزید و به مدت نیم ساعت آن را روی محل بگذارید و بعد آن را بشویید.

چگونه لکه های تنباکو را از روی فرش تمیز کنم؟

لکه های پروتئین فرش:

پاک کننده های پروتئین یا آنزیم برای تمیز کردن لکه های سرسخت پروتیینی مثل تخم مرغ ، خون، مدفوع یا استفراغ، کارآمد هستند. این محصولات آنزیمی تا زمانی که روش تولید کننده را دنبال می کنید خوب کار می کنند. به عنوان محلول پاک کننده لکه خون و تخم مرغ می توانید از محلول آب نیمه گرم، نمک، صابون و سرکه سفید استفاده کنید.

لکه دوده:نمک بهترین ماده برای پاک و جمع کردن لکه دوده از روی فرش است و برای این کار تنها کافیست روی محل مورد نظر نمک بپاشید. بعد از یک ساعت و نیم با جاروبرقی نمک ها را جمع کنید. 

موم و لکه های آدامس فرش:

ترفند استفاده از لکه های آدامس و موم، نقطه مقابل روش پاک کردن لکه های روغنی است. در این مواقع تکه یخی را در پارچه نازکی بپوشانید و آن را روی لکه نگه دارید تا خشک شود. سپس از یک شی مانند قاشق و یا یک چاقوی تیز استفاده کنید تا به آرامی موم یا آدامس را از پارچه جدا کنید.

پاک کردن لکه های آدامسی روی فرش

لکه های طبیعی یا آلی فرش: 

از بین بردن برخی از لکه های محلول در آب مثل قهوه و چای دشوارتر هستند زیرا گرمای مایع به بافت فرش ارتباط دارد. این مواد اغلب بعد از تمیز کردن، لکه بر جای می گذارند. هنگامی که محصولات قابل حل در آب حل شوند، این لکه های طبیعی و آلی با یک عامل اکسید کننده از بین می روند.

به عنوان مثال آب نیمه گرم و مقداری پودر لباس شویی و اسفنج می تواند این نوع لکه ها را از روی فرش خانه ی شما پاک کند اما اگر لکه ها مجدد باقی ماند از آب اکسیژنه ۵ درصد و کمی آب لکه زدایی را ادامه دهید تا کامل پاک شود و سپس با دستمال محل را خشک کنید و مالش دهید. 

سایر لکه های آلی که با عوامل اکسید کننده واکنش نشان می دهند عبارتند از غذاها و نوشیدنی ها، نظیر آب انگور ، کچاپ، خردل و بیشتر ادویه جات.

وسایلی برای محو کردن لکه های فرش

لکه های مصنوعی یا پلاستیک فرش: 

لکه های ایجاد شده توسط انسان، به ویژه آن هایی که از رنگ های قرمز ایجاد شده اند، به عامل کاهش نیاز دارند. انواع لکه ها، همانطور که در مقالات قبلی اشاره شد، بر روی نایلون بیشتر از بافت های دیگر تاثیر می گذارند. 

این عامل را با حوله مرطوب و یا اتو گرم و یا دیگر منابع حرارتی پاک کنید. این فرآیند نیازمند توجه دقیق است تا به رنگ فرش یا بافت آن آسیب نزند. از حوله مرطوب، یک بار مصرف و سفید رنگ بین اتو و فرش استفاده کنید تا فرش را از تاثیر منفی بر بافت حفظ کند.

از بین بردن انواع لکه ها از روی فرش ها

نکاتی برای آنکه چگونه بهتر لکه ها را از فرش و قالیچه پاک کنید 

اگر از نکات بالا پیروی کنید، فرش و قالیچه را سریع و ساده تمیز می کنید اما برخی روش ها وجود دارند که می توانید آن را حتی آسان تر انجام دهید. در اینجا برخی اشارات مفید برای رفع لکه فرش و قالیچه آورده شده است: 

همیشه بعد از ایجاد لکه، آن را سریع تمیز کنید. اگر لکه ها اجازه خشک شدن روی پارچه را داشته باشند، پاک کردن آن ها بسیار دشوار است. لکه های تازه معمولا مرطوب هستند و با تلاش کمتری پاک می شوند. 

هرگز لکه را پاک نکنید چون به سادگی به بخش بزرگ تر فرش سرایت می کند و به جای آن لکه را محو کنید و به پارچه دیگر منتقل کنید.

راه تمیز کردن لکه های فرش چیست؟

از دستمال میکروفایر، یک حوله و یا نوع دیگری از پارچه ای که در تماس با آب حل نمی شود، استفاده کنید. دستمال کاغذی ممکن است ایده خوبی به نظر برسد اما وقتی شروع به پاره شدن کرد، تکه های کوچکی ازآن در بافت فرش می روند. 

به طور مرتب جارو بکنید تا مطمئن شوید که فرش ها و قالیچه تا جایی که ممکن است، گرد و غبار ندارند هر چه گرد و خاک بیشتر روی فرش باقی بماند، لکه بیشتر باید به آن بچسبد. 

همیشه هر محصول جدید یا مواد شوینده را بر روی یک ناحیه کوچک و نامحسوس از فرش امتحان کنید.

 

دستگیری سارقان تابلو فرش میلیاردی در قائمشهر

تابلو فرش سرقتی ۱۰ میلیاردی در قائمشهر کشف و ۲ سارق دستگیر شدند.

 

قاپیدن تابلو فرش از دست صاحب خانه

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی مازندران، اظهار کرد: کارآگاهان با انجام تحقیقات از مال باخته دریافتند، سارقان که حدودا ۳۰ ساله بودند در پوشش خریدار فرش، طی قرار قبلی به درب منزل مال باخته مراجعه کردند و در یک اقدام غافلگیرانه با قاپیدن تابلو فرش به وسیله یک دستگاه خودرو از محل متواری شدند.

سرهنگ ساداتی، افزود: با انجام اقدامات اطلاعاتی و استفاده از شگرد های خاص پلیسی یکی از سارقان در سطح شهرستان قائم شهر شناسایی و در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر شد.

قصد فروش در استان غربی

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی مازندران با اشاره به تحقیقات کارآگاهان پلیس آگاهی برای شناسایی متهم اصلی این پرونده، تصریح کرد: متهم اصلی پرونده که با انتشار آگهی، قصد فروش تابلوی مسروقه را در یکی از استان های غربی کشور داشت با هماهنگی قضائی دستگیر شد.

وی با اشاره به کشف تابلو فرش سرقتی از این متهم، خاطرنشان کرد: ۲ متهم این پرونده پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضائی شدند.

 
 

طراحی کتاب فرش خیام توسط نخبه ایثارگر قم

کتاب فرش مجموعه اشعار خیام از سوی نخبه ایثارگر استان قم در حال ثبت ملی است .

به گزارش  روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم، مهدی رجب زاده طراح فرش ضمن گرامی داشت روز بزرگداشت حکیم عمرخیام افزود: اثر منحصر بفرد از کلیات اشعار خیام را در قالب کتابفرش با نود و دو صفحه طراحی و بافته شده استوی اضافه کرد: این کتاب به صورت پشت و رو و با جلدی از مقبره خیام و مینیاتوری استاد فرشچیان توسط ۷۰بافنده طی مدت شش سال بافته شده است.

وی ادامه داد: این اثر در حال ثبت رسانی ملی می باشد.

از این نخبه مخترع ایثارگر استان قم  اثر دیگری با عنوان  کفش ابریشم نیز به ثبت رسیده است از دیگر تولیدات وی طراحی و بافت تابلو فرشهای سه بعدی است.

 وی دارای رتبه های اول در جشنواره های ملی  است از آن جمله کسب مقام دوم طراحی فرش در کشور، وی جهت بازاریابی در سطح منطقه ای و بین المللی نیز حضور فعال دارد که نمونه آن حضور در نمایشگاههای کشورهای آلمان و مالزی است.