فرش، سجاده فرش، فرش سجاده ای، فرش نماز، فرش مسجد، فرش نمازی، سجاده فرش جنت، فرش جنت، فرش سجاده ای جنت، قیمت فرش، قیمت سجاده فرش، خرید فرش، خرید سجاده فرش، قیمت فرش نماز، خرید فرش نماز، فرش گل نرگس کاشان، فرش محراب دار، فرش محرابی

سجاده فرش جنت

در صحبت های پیشین با طرح های فرش سجاده ای مختلفی آشنا شدیم. فرش سجاده ای آیلار ، فرش سجاده ای رضوان ، فرش سجاده ای جلیل ، فرش سجاده ای ماهور ، فرش سجاده ای مناجات ، فرش سجاده ای ثریا و …. (سجاده فرش جنت)

در این جا به ادامه بحث در مورد طرح فرش سجاده ای جنت می پردازیم. در معنی لغوی ، جنت به بهشت اطلاق می شود.

 

سجاده فرش جنت

سجاده فرش به دو دسته کلی تقسیم می شود :

  • سجاده فرش با محراب یا سجاده فرش محرابدار که دارای محراب در سجاده فرش است . این نوع فرش از به هم پیوستن تعدادی سجاده تشکیل می شود. که پهنای هر محراب سجاده حدودا ۶۲٫۵ سانتی متر است. و طول هر سجاده فرش به تنهایی حدود ۱٫۲۵ متر است. 
  • سجاده فرش تشریفاتی که فاقد محراب است و فقط دارای حاشیه هایی در دو طرف هر صف سجاده است. هر صف سجاده فرش مانند دیگر سجاده فرش ها ۱٫۲۵ متر است .

این نکته حائز اهمیت است که سجاده فرش محراب دار خود به دو دسته تقسیم می شود :

  • سجاده فرشی که دارای محراب است ولی ساده است و هیچ نقش و نگاری داخل محراب نیست.
  • سجاده فرشی که دارای محراب است و داخل محراب هم بوته و گل و گیاه وجود دارد.

سجاده فرش جنت طرحی خاص است . خاصی این طرح به این دلیل است که هم جزو دسته اول فرش های سجاده ای محرابدار است و هم جزو دسته دوم .

 

کلیپی از سجاده فرش جنت

 

طرح جنت در سجاده فرش به گونه ایست که سجاده فرش دارای محراب هست ولی در یک نوع آن که ساده است. سجاده فرش فقط دارای همین محراب است و هیچ گل و بوته و یا طرحی داخل محراب نیست و سجاده فرش کاملا ساده است.

در نوع دوم آن علاوه بر محراب ، در داخل محراب داخل نقش و نگار است به گونه ای که در حالتی کاملا متضاد با نوع دیگر طرح جنت ، تمام محراب پر از نقش و نگار است.

هر دو نوع این طرح سجاده فرش جنت زیبا هستند و هر کدام انتخاب سلیقه ای خاص است. اما در مسجد که رفت و آمد افراد زیاد است . طرح نقش و نگار بیشتر به کار می آید . چون به علت استفاده نذورات و یا مراسم های مختلف که نذری داده می شود ، طرح نقش و نگار بیشتر به کار می آید . علی الخصوص فرش سجاده ای جنت با نقش و نگار . که در این نوع سجاده فرش کاملا فرش پر از نقش و نگار است و هیچ جای خالی ندارد. به همین علیت کثیفی زیاد به چشم نمی آید.

 

رنگ سجاده فرش جنت

رنگ سجاده فرش به سلیقه افراد بستگی دارد. شاید رنگی برای عده ای زیبا باشد و بالعکس برای عده ای دیگر زیاد مورد پسند نباشد. در بعضی از مناطق ، مانند مناطق جنوب شرقی کشور که در معرض گرد و غبارهای فصلی هستند ، بیشتر رنگ گردویی در فرش استفاده می شود. چرا که رنگ گردویی ، رنگی به اصطلاح چرک تاب است که کثیفی و غبار را زیاد نمایان نمی سازد.

در مناطق غربی کشور ، بیشتر رنگ سبز در سجاده فرش مورد استفاده قرار می گیرد. در مناطق جنوب کشور که هوا گرم است ، رنگ های گرم مثل لاکی و زرشکی زیاد استفاده نمی شود . به این علت که خود این رنگ ها خود باعث گرمی زائد می شوند. در این مناطق بیشتر رنگ آبی فیروزه ای به کار می آید.

 

قیمت سجاده فرش جنت

طرح سجاده فرش بر روی قیمت سجاده فرش و فرش سجاده ای تاثیری ندارد. شما هر طرحی از سجاده فرش که خواسته باشید می توانید از کانال تلگرامی ما به آدرس gncarpet@ انتخاب نمایید.

چنانچه طرحی از سجاده فرش مورد پسند شما باشد می توانید ، آن را برای ما ارسال کنید تا ما آن را برای شما تبدیل به سجاده فرش نماییم. و اگر طرحی مورد نظر شماست و در آرشیو شرکت فرش گل نرگس وجود ندارد ، می توانید عکس آن را برای ما ارسال نمایید تا ما آن را برای شما تبدیل به نقشه کرده و سپس به سجاده فرش تبدیل نماییم.

تمام طرح های موجود برای سجاده فرش و طرح هایی که مورد پسند شماست از لحاظ قیمت هیچ تفاوتی ندارد. عاملی که در قیمت سجاده فرش مهم است ، شانه و تراکم فرش و جنس نخ مورد استفاده در سجاده فرش است . علاوه بر آن دستگاهی که برای بافت استفاده می شود نیز در قیمت سجاده فرش مهم است.

 

شانه و تراکم سجاده فرش جنت

وقتی می گوییم فرشی ۷۰۰ شانه است. یعنی در هر متر از عرض فرش ۷۰۰ گره وجود دارد. وقتی می گوییم فرشی تراکم ۱۲۰۰ دارد یعنی در هر متر از طول فرش ۱۲۰۰ رج بافته شده است یا اینکه ۱۲۰۰ تار پود وجود دارد. هر چقدر شانه و تراکم فرش بیشتر باشد ، فرش ظریفتر و لطیف تر خواهد بود و البته قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که در همه جا فرش تراکم بالا و شانه بالا مناسب نیست. فرش های ظریف و با شانه و تراکم بالا بیشتر برای خانه های مبلمان شده مناسب است. چرا که این فرش ها برای نشستن دائمی مناسب نیستند.

برای مسجد که افراد مجبور هستند که در بعضی اوقات تا ساعاتی نیز روی فرش بنشینند ، فرش های ۵۰۰ شانه با تراکم ۱۰۰۰ پیشنهاد می شود. علت آن هم این است که در این فرش ها خواب فرش بیشتر است و نشستن بر روی آن راحت تر خواهد بود.

 

نخ مورد استفاده در سجاده فرش جنت

در شرکت فرش گل نرگس کاشان ، اکثر فرش هایی که بافته می شود با نخ صددرصد آکرولیک است . البته اینکه جنس نخ در فرش واقعا از چه چیزی باشد ، باید تکه ای از همان فرش را که مفروش می شود به آزمایشگاه نساجی برد تا درصد مواد تشکیل دهنده در آن کاملا مشخص شود.

سجاده فرش با نخ پلی استر در این شرکت نیز به مقدار کم تولید می شود که آن هم بسته به سفارش مشتری می باشد. ولی اغلب محصولات ما را همان نخ آکرولیک تشکیل می دهد.

جهت سفارش سجاده فرش با طرح جنت می توانید با شماره تلفن ۰۹۹۰۱۸۷۹۰۴۷ تماس حاصل فرمایید.

 

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!