فرش سجاده ای سبحان، سجاده فرش سبحان، سبحان، فرش، سجاده فرش، فرش سجاده ای، فرش نماز، فرش مسجد، فرش نمازخانه، فرش محرابی، فرش محراب دار، نخ فرش، رنگ فرش، خواب فرش، قیمت سجاده فرش، قیمت فرش، قیمت فرش سجاده ای، خرید فرش، خرید فرش سجاده ای، خرید سجاده فرش

سجاده فرش سبحان 

فرش های سجاده ای برای نظم دادن به صفوف نمازگزاران مورد استفاده قرار می گیرد . استفاده از سجاده برای نماز از زمان صدر اسلام نیز وجود داشته است. که به صورت سجاده های تکی بوده اند (سجاده فرش سبحان).

امروزه این سجاده فرش ها به صورت به هم پیوسته هستند. هر سجاده به صورت تکی است که از به هم پیوستن آنها صف به وجود می آید.  طول هر سجاده به اندازه ۱۲۵ سانتی متر است یعنی اندازه قد افراد . وقتی که به حالت رکوع می رود. البته با تدابیری که اندیشیده شده است ، برای مکان هایی مثل مدرسه که قد دانش آموزان از اندازه معمولی افراد کوتاه تر است ، طول این سجاده کوتاهتر از اندازه ۱۲۵ سانتی متر بافته می شود. به علت اینکه قد دانش آموزان علی الخصوص دانش آموزان دوره ابتدایی کوتاهتر از حد معمول است.

سجاده فرش ها به دو دسته ی محراب دار و بدون محراب دسته بندی می شوند . در سجاده های محرابدار هر سجاده به تنهایی دارای یک سجاده و محراب تنهاست . اما در طرح های تشریفاتی دیگر محراب وجود ندارد . فرش دارای حاشیه در قسمت بالای سجاده و یا در دو طرف است.

سجاده فرش سبحان از دسته ی سجاده فرش های محراب دار است. این طرح از دسته ی طرح های پر فروش است  چرا که تقریبا طرحی ساده دارد. و بعد از مفروش نمودن بسیار زیبا می شود.

فرش سجاده ای سبحان در چهار رنگ آبی فیروزه ای ، گردویی ، زرشکی و سبز تولید می شود. که البته انتخاب رنگ فرش هم به سلیقه ی افراد در وهله اول و در مراحل بعدی به دکوراسیون فضای مسجد و در مرحله آخر به شرایط آب و هوایی هر منطقه بستگی دارد. نمی توان گفت که رنگ آبی زیباتر است و به همین خاطر پر فروش است. و یا رنگی دیگر زیبا نیست و شاید اصلا فروشی نداشته باشد.

سلیقه ی افراد در نقاط مختلف متفاوت است. شرایط آب و هوایی هم در مناطق مختلف متفاوت است. و همینطور دکوراسیون و چیدمان مکانی که قرار است مفروش شود. سلیقه ای افراد و هیئت امنای مسجد ممکن است با هم متفاوت باشد. اما بعضی از اوقات تعدادی از طرح ها آنقدر زیبا هستند که اکثر افراد در طرح و رنگ آن با هم اتفاق نظر داشته و آن را می پسندند .

بعضی از افراد از طرح های شلوغ خوششان می آید و آن را برای مسجد و یا خانه و حسینیه و نمازخانه می پسندند . و یا اینکه بر این عقیده هستند که شلوغ بودن فرش ، زیاد کثیف شدن فرش را در معرض نمایش قرار نمی دهد. اما تعدادی دیگر از افراد از طرح های ساده بیشتر استقبال می کنند و بر این باورند که اگر طرح ساده باشد مخصوصا برای سجاده فرش ، بعد از مفروش نمودن و در کنار هم قرار گرفتن سجاده ها ، نمایشی زیبا از سجاده فرش به چشم می آید که بسیار زیبا و تماشایی است و البته که همین طور هم هست.

چه بسا که در نگاه اول با دیدن طرح یک سجاده بگوییم چقدر ساده است که این موضوع برای فرش های با طرح تشریفاتی بیشتر صدق می کند ، ولی همین که مکان مورد نظر مفروش می گردد ، زیبایی آن نمایان می گردد. گاهی ممکن است در منطقه ای مثل منطقه سیستان و بلوچستان ، که در اکثر اوقات سال به خاطر وجود بیابان های بزرگ ، گرد وغبار فراوان است ، بخواهیم حسینیه ای را مفروش کنیم و یا نمازخانه و یامسجدی را مفروش کنیم .

این سوال پیش می آید که در اینجا فقط سلیقه ی افراد و دکوراسیون مسجد فقط در انتخاب رنگ و طرح سجاده فرش مهم است . اگر ما مسجد را رنگ سبز یا رنگ های پری مثل زرشکی ، لاکی و یا سورمه ای بگیریم ، مناسب خواهد بود . آیا گرد و غبار موجود در هوا بر روی رنگ فرش ها تاثیر گذار نخواهند بود ؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت که بله ، گرد و غبار بر روی رنگ فرش بسیار مهم است. نه اینکه آن را از بین ببرد که ما بر روی فرش های خود ضمانت های بالای ده ساله داریم . اما باید گفت که گرد و غبار رنگ پر فرش را به صورت کدر جلوه خواهد داد . و آن را تیره نشان خواهد داد. پس چه رنگی برای این مکان مناسب خواهد بود.

در مکان هایی که گرد و غبار زیاد است ، رنگ گردویی مناسبترین رنگ است. در منطقه ی سیستان و بلوچستان اکثرا از رنگ گردویی برای سجاده فرش مسجد استفاده می شود. و این رنگ بهترین گزینه است. رنگ های دیگر نیز استفاده می شود اما شرایط نگهداری و تمیز نگهداشتن آن کمی سخت تر خواهد بود.

در مناطقی که گرمای هوا بسیار زیاد است استفاده از رنگ های گرمی مثل لاکی و زرشکی چندان با روحیه ی افراد مناسب نیست . این مکان ها بهتر است از رنگ های ملایمی مانند آبی فیروزه ای استفاده شود که کمی به افراد آرامش بدهد.

مردم مناطق خوش آب و هوای کوهستانی و یا شمال کشور نیز بیشتر رنگ های سبز را می پسندند . با این اوصاف مشخص شد که شرایط آب و هوایی نقش به سزایی در تعیین رنگ سجاده فرش های مسجد دارد.

عاملی دیگر که برای تعیین رنگ فرش مسجد بیان کردیم دکوراسیون و فضای حسینه و مساجد است. برای انتخاب رنگ فرش مسجد به این نکته باید توجه کنیم که دیوارها ، رنگ پرده ، و سقف مسجد و حسینیه و نمازخانه به چه صورت و طرحی است بر همان اساس ما هم رنگ فرش مسجد را انتخاب کنیم .

بعضی از اوقات عدم توجه به رنگ دیوار و پرده ها و انتخاب رنگ فرش ، و عدم هم خوانی آنها بسیار فرش را بد جلوه می دهد. ممکن است فرش به تنهایی زیبا باشد اما به علت عدم هم خوانی با دکوراسیون مسچد ، از زیبایی آن به شدت کاسته شده است. ولی بر عکس این موضوع نیز وجود دارد ، که فرش طرحی ساده دارد ولی رنگ آن چنان با رنگ و فضای مسجد و حسینه هم خوانی دارد که جلوه ی بسیار زیبایی به مسجد و نمازخانه می دهد.

برای خانه هم همین طور است انتخاب رنگ فرش خانه باید با فضای خانه و دکوراسیون و رنگ مبل و پرده با هم هم خوانی داشته باشد.

 

سجاده فرش سجاد :

یکی دیگر از طرح های زیبا برای فرش های نمازخانه ، طرح سجاد است. طرح این فرش همانند نام آن نیز بسیار زیباست . حالت بالای فرش مانند گنبد مسجد است .طرحی محراب دار است . که در قسمت بالای گنبد دارای طرح و حاشیه است و در قسمت پایین آن حالت ستون مانند است . که دارای سه ستون است . رنگ هایی که برای این فرش موجود است رنگ های زرشکی ، لاکی ، سبز و گردویی است. فرش سجاده ای سجاد ، از دسته ی فرش های محراب دار است نه فرش تشریفاتی.

برای دیدن انواع طرح های ما شما می توانید به آدرس تلگرامی sajjadehfarshegolenarges@  مراجعه نمایید. 

شما می توانید برای سفارش با شماره تلفن ۰۹۹۰۱۸۷۹۰۴۷ در تمام ساعات شبانه روز تماسل حاصل فرمایید.

ما دنیایی از طرح های سجاده فرش داریم :

 • سجاده فرش سبحان
 • سجاده فرش ساغر
 • سجاده فرش مناجات
 • سجاده فرش ثریا
 • سجاده فرش رضوان
 • سجاده فرش سجاد
 • سجاده فرش آریا
 • سچاده فرش ارمغان
 • سجاده فرش آسمان
 • سجاده فرش طاها
 • سجاده فرش ترنم و …

و هر طرحی که مد نظر شماست اگر در بین طرح های ما نیز نباشد ، ما به راحتی نقشه ی آن را برای شما تهیه کرده و برای شما آن را می بافیم . در مناسبت های مختلفی مانند ایام محرم و ایام ماه مبارک رمضان نیز ، کلیه سجاده فرش های ما دارای تخفیف ویژه می باشد. اینکه این سجاده فرش ها چه شانه و چه تراکمی و اصلا چه جنسی داشته باشند ، بستگی به سفارشات شما دارد .

ما این توانایی را داریم که سجاده فرش با هر نقشه و طرحی را بر روی انواع فرش پیاده کنیم .

 • فرش های بی سی اف
 • فرش های پلی استر
 • فرش های تمام پلی استر
 • فرش های ویرجین
 • فرش های تمام آکرولیک
 • فرش های آکرولیک
 • فرش های ۴۴۰ شانه
 • فرش های ۵۰۰ شانه
 • فرش های ۷۰۰ شانه
 • فرش های ۱۰۰۰ شانه
 • فرش های ۱۲۰۰ شانه

 

قیمت سجاده فرش سبحان :

قیمت این سجاده فرش و کلا هر سجاده فرشی به طرح آن بستگی ندارد . بلکه به چندین عامل بستگی دارد که در زیر به چند مورد آن اشاره می کنیم:

 • وزن فرش
 • شانه فرش
 • تراکم فرش
 • جنس نخ فرش
 • هیت ست بودن یا نبودن نخ فرش
 • دستگاهی که با آن فرش بافته می شود.
 • تعداد رنگ موجود در فرش
 • ضخامت فرش یا خواب فرش

در مورد هر کدام از این موارد در مقاله های مختص خود آنها اشاره شده است . در این مقاله نیز مختصری در مورد هر کدام از این ها اشاره ای خواهیم داشت :

وزن فرش :

همان طور که مشخص است وزن فرش مشخصه ای مهم است که بر روی قیمت فرش تاثیر گذار است . هر چه فرش سنگین تر باشد ، یعنی مواد اولیه مانند نخ و پود و تار در آن بیشتر به کار رفته است ، پس قیمت فرش هم مسلما بیشتر خواهد شد.

اما متاسفانه بعضی از فروشندگان فرش به علت اینکه فرش را سنگین تر جلوه بدهند در قسمت آهار به آن پودر سنگ اضافه می کنند تا فرش سنگین شود. متاسفانه برای به دست آوردن مقدار بیشتری سود این کار را انجام میدهند که سنگینی کذایی فرش بعد از شستن فرش و از بین رفتن آهار آن از بین خواهد رفت. برای بر طرف شدن این مشکل باید فرش را از جاهای مطمئن خریداری نمایید.

یک فرش خوب ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ اگر واقعی باشد و تمام آکرولیک باید وزنی در حدود ۴۰ تا ۴۱ کیلو گرم داشته باشد. همچنین باید ضمانت ۳۶ ماهه داشته باشد ، که اگر در این فاصله بعد از شستن فرش از وزن آن کاسته شد عودت انجام شود. تمامی فرش های ما ضمانت ۳۶ ماهه و از نظر ما بالاتر از ده سال را دارند.

شانه فرش :

در مورد اینکه شانه فرش چیست و به چه قسمتی از فرش گفته می شود در قبل مفصل توضیح داده ایم در اینجا به اختصار بیان می کنیم که ، تعداد رج هایی که در یک متر مربع از طول فرش بافته می شود را شانه ی فرش می گویند.

وقتی می گوییم فرشی ۵۰۰ شانه است یعنی در یک متر از طول فرش ۵۰۰ رج بافته شده است. و ۵۰۰ عدد پود یا جوت باید وجود داشته باشد. لذا فرش هایی که شانه ی بالاتری دارند پود بیشتری در آنها بافته شده و رج های آن بیشتر است . در مقایسه ی دو فرش ۴۴۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه بر فرض ما به این نکته می رسیم که تعداد پودهایی که در فرش ۱۵۰۰ شانه است بیش از ۳ برابر فرش های ۴۴۰ شانه است.

 

سجاده فرش سبحان 

تراکم فرش :

عامل دیگر تراکم فرش است . به طور خلاصه باید بگوییم که به تعداد گره هایی که در یک متر از عرض فرش بافته می شود ، تراکم فرش می گوییند . وقتی فرشی تراکم بالا دارد یعنی تعداد تارهای موجود در فرش بالاست.

وقتی می گوییم فرشی ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ است. یعنی در یک متر مربع از این فرش ۷۰۰ رج و در هر رج آن ۲۵۵۰ گره وجود دارد. پس در یک متر مربع از این فرش ۱۷۸۵۰۰۰ گره وجود دارد. چون شمارش این مقدار برای صحت شانه و تراکم فرش کمی سخت می باشد ، بهتر است در ۱۰ سانتی متر مربع از فرش از صحت این موضوع حاصل پیدا کنیم . در ۱۰ سانتی متر از طول فرش باید ۷۰ رج و در ۱۰ سانتی متر از عرض آن باید ۲۵۵ گره باشد. که جمعا در ۱۰ سانتی متر مربع از این فرش باید ۱۷۸۵۰ عدد گره وجود داشته باشد.

پس هر چه شانه و تراکم فرش بیشتر باشد چون فرش سنگین تر می شود و مواد اولیه بیشتری نیاز است ، لذا قیمت فرش هم زیادتر خواهد بود. هر چه شانه و تراکم فرش بیشتر باشد ، نقشه ی فرش زیباتر خواهد بود چون حالت ظریفتری به خود پیدا می کند.

 

جنس نخ فرش :

جنس نخ ، عاملی مهم در کیفیت فرش است . هر چه کیفیت فرش بالاتر باشد ، قیمت فرش بیشتر خواهد بود. نخ هایی که برای فرش به کار برده می شوند ، نخ های بی سی اف ، پلی استر ، تمام پلی استر ، ویرجین ، آکرولیک و تمام آکرولیک است.  هر چه در صد آکرولیک بودن نخ فرش بیشتر باشد ، قیمت فرش هم بیشتر خواهد بود.

در نخ های آکرولیک هم دسته های گوناگونی هستند. متاسفانه برای به دست آوردن سود بیشتر بعضی از تولید کنندگان نخ ویرجین در فرش بافته و به جای تمام آکرولیک به مشتریان می فروشند.

 

ویرجین چیست :

در نگاه اول کسانی که سر رشته ای از فرش و نخ ندارند ، تفاوتی میان فرش ویرجین و یا فرش اکرولیک احساس نمی کنند ، اما تولید کنندگانی هستند که برای سود بیشتر یکی از نخ های اصلی فرش را ویرجین می بافند که قیمت فرش برای خودشان مناسبتر در بیاید.

تنها راهی که برای تشخیص ویرجین از آکرولیک و یا کلا جنس نخ فرش داریم بردن تکه ای از فرش مفروش شده به آزمایشگاه نساجی است .

در آن جا متوجه خواهیم شد که واقعا جنس فرش از چیست ؟؟ هیت ست چیست ؟

هیت ست به عملیاتی گفته می شود که در طی آن نخ در محفظه هایی از بخار قرار گرفته و با عملیاتی که بر روی آن انجام می شود ، تا مقدار زیادی از پرز فرش گرفته می شود. و هنگام مفروش نمودن دیگر مانند گذشته نیست که تا یک سال پرز مدام بر لباسها بچسبد.

این که بگوییم به طور کامل پرز فرش گرفته می شود ، صحیح نیست ولی تا حد زیادی از پرز فرش گرفته می شود . انجام عملیات هیت ست شدن بر روی نخ فرش ، باعث بالارفتن قیمت نخ فرش و در نهایت قیمت خود فرش خواهد شد.

 

سجاده فرش سبحان

دستگاه بافندگی فرش :

دستگاه بافندگی بر روی قیمت فرش خیلی تاثیر دارند. علت آن به نظر شما چه چیزی می تواند باشد ؟

ما در پاسخ به این مورد خواهیم گفت که دستگاه های مختلفی برای بافت فرش هست.  فرش ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ داریم در دو دستگاه تکسیما و دستگاه hcp 

هر دو در تراکم ، و شانه فرش و حتی نخ یکی هستند ولی قیمت فرش بافته شده با دستگاه تکسیما بسیار کمتر از فرش بافته شده با دستگاه  hcp  است .

علت چیست ؟

دستگاه hcp دستگاهی است که دقت بسیار بالایی در بافت فرش دارد. به هیچ عنوان نمی توان نخ با کیفیت پایین وارد این دستگاه کرد و در این مورد ویرجین بودن نخ فرش کاملا از بین می رود. پس اگر کیفیت فرش برای شما مهم است و امکان سنجش با آزمایشگاه نساجی برای نخ فرش ندارید ما به شما توصیه می کنیم هنگام خرید فرش با کیفیت به اینکه با چه دستگاهی بافته شده دقت نمایید.

فرش های اچ سی پی به قطع یقین کیفیت خیلی بالاتری نسبت به فرش هایی دارند که با دستگاه های دیگر بافته شده اند . دستگاه های تکسیما را ارتقاء می دهند تا بتواند فرش های ۷۰۰ شانه رو تولید کنند. که کیفیت آن و نوع بافت آن با فرش های اچ سی پی کاملا متفاوت است. تعداد رنگ فرش که در قیمت فرش موثر است اما نه به مانند دیگر عوامل . ولی تاثیر گذار است.

فرش هایی که در قدیم بافته می شدند معمولا سه رنگ بوده اند . اما امروزه تا ۱۳ رنگ و حتی بیشتر هم در فرش های منزل استفاده می شود.

 

خواب فرش :

منظور از خواب فرش همان ضخامت فرش است . هر چه ضخامت و خواب فرش بیشتر باشد یعنی باید رنگ بیشتر به کار برده شود. فرش کنید خواب یک فرش ۵ میلیمتر باشد یعنی طول گره ی فرش باید ۵ میلی متر باشد ، اما اگر فرشی دیگر ۱۱ میلی متر باشد ، یعنی طول گره ی فرش باید ۱۱ میلیمتر باشد . لذا نخ بیشتری به کار برده می شود و به همین خاطر قیمت فرش نیز بیشتر خواهد بود.

اما در فرش های با تراکم و شانه بالا به خاطر اینکه نقشه و طرح فرش زیباتر باشد ، مجبور هستیم که خواب فرش را کمتر در نظر بگیریم که البته به سفارش بعضی از مشتری ها باز هم در شانه و تراکم فرش ، خواب فرش را هم می توان بالا در نظر گرفت.

مخصوصا در تابلو فرش های چهره که تراکم وشانه ی فرش بسیار بالاست اما ، ما خواب فرش را بسیار کم در نظر می گیریم که حالت چهره ی شخص زیبا باشد. در نظر بگیرید در قسمت چشم افراد که بسیار حساس است در تابلو فرش چهره ، اگر خواب فرش بالا و زیاد باشد ، اصلا زیبایی فرش به چشم نمی آید.

اما در فرش مخصوصا فرش های مسجدی که مستمع باید مدت طولاتی بر روی فرش بنشیند ، شاید اعضای هیئت امنا بخواهند خواب فرش را کمی بلندتر بگیرند تا ضخامت فرش و در نتیجه نرمی آن بیشتر شود.

 

سجاده فرش سراج :

این سجاده فرش نیز از دسته ی سجاده فرش های محراب دار است که تاحدودی می توان گفت شبیه سجاده فرش سبحان است . در قسمت بالای فرش که مانند گنبدی مسجد است و در قسمت پایین آن حالتی مانند سه ستون است که در سجاده فرش سبحان نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!