فرش، سجاده فرش، فرش سجاده ای، فرش نماز، فرش نمازخانه، فرش مسجد، فرش مسجدی، فرش نمازی، قیمت فرش، قیمت سجاده فرش، خرید فرش، خرید سجاده فرش، قیمت فرش نماز، خرید فرش نماز، قیمت فرش مسجد، خرید فرش مسجد، قیمت فرش سجاده ای، خرید فرش سجاده ای، فرش گل نرگس کاشان، شرکت فرش گل نرگس کاشان، فرش تشریفاتی، فرش قرمز، فرش هتل، فرش راه پله، فرش پله ای، قیمت فرش تشریفاتی، خرید فرش تشریفاتی، فرش تشریفات، خرید فرش تشریفات، قیمت فرش تشریفات

فرش تشریفاتی، فرش قرمز، فرش هتل، فرش سمینار، فرش سالن کنفرانس

فرش های موسوم به فرش تشریفات، فرش هایی هستند که نقش و نگار پیچیده ای ندارند و غالبا نقشه های بسیار ساده ای دارند.

این فرش ها غالبا در مساجد برادران اهل سنت مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل شباهت این فرش ها به فرش های کناره ای مورد استفاده در هتل ها به آنها فرش تشریفات گفته می شود.

تفاوت ویژه فرش هایی که به عنوان فرش کناره یا فرش راهرو به کار می روند با فرش های نمازخانه ای اهل سنت در این است که حاشیه پایین فرش تشریفاتی که در نمازخانه ها و مساجد برادران اهل سنت به کار می رود پَهن تراز فرش هایی است که به عنوان فرش کناره در راهروها و لابی هتل ها و اماکن تشریفاتی به کار می روند.

برادران اهل سنت هنگام نماز طبق روایات از پهلو کنار یکدیگر قرار می گیرند و کتف نمازگزار به کتف نمازگزار کناری اش می چسبد.

بدین منظور آنها در ناحیه “جای پایِ” فرش نماز قرار می گیرند تا صفوف آنها علاوه بر اتحاد از نظم و انسجام بیشتری برخوردار شود. مهمترین دلیلی که برادران اهل سنت از فرش تشریفاتی در مساجد خود برای نماز استفاده می کنند روایات متواتری است که در کتب اربعه اهل سنت مبنی بر تحریم و یا کراهت نماز خواندن روی فرش و یا سجاده یا جانمازی است که دارای نقش و نگار باشد.

 

عرض رول در فرش های سجاده ای و تشریفاتی

عرض رول فرش های نمازخانه ای تشریفاتی همانند فرش های سجاده ای محراب دار ۱٫۲۵ متر است.

اصطلاحا به حاشیه پایین فرش های مساجد اهل سنت “جای پا” گفته می شود. چون نمازگزاران روی این قسمت از فرش مسجد می ایستند. و صفوف نماز خود را تنظیم می کنند. فرش های تشریفات غالبا در کیفیت های مختلفی بافته می شوند. عرض رول این فرش ها برخلاف فرش های سجاده ای محرابی از قاعده ثابتی پیروی نمی کند. و به فراخور مکانی که قرار است فرش در آن پَهن شود بافته می شود. مثلا گاهی مشتریان فرش سجاده ای تقاضا دارند که این فرش ها بصورت دو رولی ارائه شوند.

فرش تشریفات غالبا در دو کیفیت ۵۰۰ شانه و ۷۰۰ شانه بافته می شوند. مدل ۵۰۰ شانه با تراکم بالا در صورتی که دارای خواب فرش ( ضخامت ) کافی باشد نسبت به مدل ۷۰۰ شانه مناسب تر می باشد. چون در ۷۰۰ شانه امکان افزایش خواب فرش وجود ندارد و هرچه تراکم فرش بالاتر می رود خواب فرش پایین تر می آید.

شایان ذکر است که در مساجد برادران اهل سنت هر دو گونه فرش مخصوص نماز یعنی هم فرش تشریفات و هم سجاده فرش به فراخور سلیقه یِ بانیان و متولیان مسجد به کار می روند.

جهت هر نوع سفارش با شماره تلفن ۰۹۹۰۱۸۷۹۰۴۷ تماس حاصل فرمایید . حتی در روزهای تعطیل

 

فرش سجاده ای تشریفاتی

این فرش ها نقش و نگار پیچیده ای ندارند و ساده تعبیه شده اند، که در قالب فرش های سجاده ای و بهره گرفته از طرح های سنتی می باشد.

فرش سجاده ای همانطور که از نام آن پیداست از دو کلمه تشکیل شده که از آن فرشی که دارای طرح سجاده است برداشت می شود . به فرش سجاده ای، فرش مسجد نیز گفته می شود .

در زمان های قدیم باور نمازگزاران بر این بود که وقتی نماز خود را بر روی سجاده به جای بیاوری آن سجاده در آفتاب سوزناک آخر الزمان، نمازگزار خود را حفظ خواهد کرد.

به همین دلیل نمازگزاران سجاده های خود را به همراه خود به مسجد می آوردند و این باعث خستگی آنها در دراز مدت شد. و طراحان فرش را بر این داشت تا به فکر طراحی فرش جدید با طرح سجاده بیافتند. تا صف و جای هر نمازگزار هنگام جماعت مشخص باشد. و فاصله صفوف و افراد از هم در حد معقول حفظ گردد.

از طرفی فرش های بزرگ مساجد به دلیل وزن سنگین خود دیر به دیر شسته می شد که این نه برای مسجد و نه برای نمازگزاران درست نبود . به همین خاطر فرش های زیبا با رنگبندی های متفاوت بافته شد. که با سفارش مبنی بر شکل و پلان مسجد و متراژ آن بافته و با توجه به زاویه ی مسجد نصب می گردد.

این محصول با همان ویژگی های فرش های معمولی طرحی از سجاده در خود جای داده بود. که همین عامل سبب شد این کالا به نام سجاده فرش ، جای خود را در بین مساجد ، حسینیه ها و مصلی ها و…. جای خود را باز کند.

فرش سجاده ای برمال

فرش سجاده ای برمال ، فرش سجاده ای سنتی کردی ها می باشد که در یک یا دو قطعه قابل بافتن است. اغلب به رنگ های سفید و سیاه یا سفید و قهوه ای تولید شده و در بازار یافت می شود. و طرح های به کاررفته شده در فرش سجاده ای برمال به دو دسته ی اصلی و فرعی تقسیم می شود .

توجه و پرداختن به یک سنت و نماد قومی قبیله ای در فرش سجاده ای که در زندگی روزمره کردها کاربرد دارد میتواند برای تولید یک برنامه مذهبی مورد پسند باشد. هر بافته سنتی ، دنیایی راز و رمز و معانی و نمادها را در خود دارد. که ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم دارد. و حاصل تلاش دوران زیادی از زندگی یک یا چند نفر بافنده فرش سجاده ای و یا طراح است.

 

فرش سجاده ای تشریفاتی:

طراحی فرش های سجاده ای تشریفاتی به این صورت است که حاشیه آن ۱۵ سانتی متر می باشد. که این حاشیه محل قرار گرفتن مهر برای نمازگزاران می باشد. و عرض آن ۱۲۵ سانتی متر می باشد و طول آن متناسب با سایز صفوف مساجد و حسینیه ها می باشد که به صورت رولی تعبیه می شود.

علت اینکه این مدل فرش های سجاده ای به فرش سجاده ای تشریفاتی لقب گرفته است؟

به دلیل شباهت این فرش ها به فرش های کناره ای مورد استفاده در هتل ها می باشد اما تفاوت فرش سجاده ای تشریفاتی و فرش های کناره ای مورد استفاده در هتل ها در اندازه آنها می باشد.

و اما از فرش سجاده ای تشریفاتی به دو منظور می توان استفاده کرد:

  • استفاده در مکان های آئینی، به منظور برگزاری نماز
  • استفاده در همایش ها و کنفرانس هایی که نیز در این مکان برگزار می گردد.

این مدل فرش ها را بیشتر هموطنان عزیز اهل تسنن استفاده می کنند و دلیل استفاده آن ، این است که طبق روایات متواتر در کتاب اربعه اهل تسنن ، کراهت خواندن نماز روی فرش سجاده ای است که دارای نقش و نگار است.

 

طرح فرش تشریفاتی

هنر چه در طراحی فرش های معمولی و چه در طرح فرش تشریفاتی ، تنها زمانی معنا می یابد که هنرمند بتواند آگاه و آزاد ، خلاقانه بر صفحه سپید قالی خویش قلم بتازاند . باید بدانیم که هر فردی که بتواند مهارت طراحی سنتی را بیاموزد و در طراحی فرش تشریفاتی و دیگر فرش ها به کار بنند الزاما هنرمند نیست.

شاید بهتر باشد که بدانیم طراحی فرش سنتی با فرش ماشینی و فرش تشریفاتی متفاوت است. طراحی سنتی فرش یکی از ارزشمند ترین مهارت هنر ایرانی است که علاوه بر طراحی فرش و طرح فرش تشریفاتی ، در تذهیب و نگارگری و خوشنویسی و کتاب آرایی و … در طراحی فرش های سبک شهری هم کاربرد دارد . اما با طراحی فرش و سجاده فرش و … و در کل طرح سجاده ای متفاوت است.

شرکت فرش گل نرگس کاشان، با در اختیار داشتن طراحان زبردست و ماهر انواع طرح فرش تشریفاتی ، فرش مسجدی ، فرش محرابی را علاوه بر فرش های ماشینی دست بافت گونه تولید می کند.

طرح فرش متناسب با سلیقه مشتری و طبق فضای داخلی مساجد و حسینیه ها و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه ، توسط طراح ، طراحی می شود .

طرح انتخاب شده توسط مشتری تایید شده و سپس برای بافت وارد مرحله ی بعدی می گردد. بعد از بافت ، وارد مرحله آهار می گردد. پس از گذراندن این مراحل ، فرش بارگیری شده و به محل مورد نظر اعزام می گردد. و در آنجا توسط نصابان حرفه ای شرکت به بهترین حالت ممکن نصب می گردد.

یک دیدگاه برای “سجاده فرش تشریفاتی”

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!