نخ تار، نخ پود، نخ خواب، فرش، سجاده فرش، فرش گل نرگس کاشان، نخ آکریلیک، نخ پلی استر، نخ ابریشم، نخ پشمی، نخ کرک، نخ پلی پروپیلن

نخ فرش

قصد داریم در این مقاله به انواع نخ فرش بپردازیم:

هر نخ فرش با دیگری متفاوت بوده و مزیت های مختلفی برای مصرف کننده در بر دارد.

در بافت یک فرش میتوان از نخهای متفاوتی استفاده کرد. اما اگر شما مصرف کننده ای هستید که میخواهید به صورت طولانی از یک فرش استفاده کنید. باید بدانید از چه نخ هایی بافته شده تا بهترین انتخاب را برای محل زندگی خود داشته باشید.

 

فرش ماشینی بافته شده با سه نوع نخ است با نام های:

  • خواب
  • تار
  • پود

 

نخ خواب:

بسیار مهم است بدانید مهمترین قسمت یک فرش ماشینی نخ خواب است ، که زیبایی، جلوه و نرمی آن را تحت تاثیر خود قرار میدهد. پرز در فرش حتما به گوشتان آشناست ، که نقش بسیار پر رنگی در بافت آن دارد.

این نوع نخ یا به عبارت دیگر الیاف در سطح به کار میرود همان گره u شکل است، که شما میتوانید با دست کشیدن بر روی فرش به راحتی آن را لمس کنید. شاید برایتان پیش آمده باشد که بر روی یک فرش نشسته و سطح نرم آن را دست بکشید و پرز های روی آن را جمع کرده باشید. در واقع آن پرزها همان نخ خواب است .

 

نخ های خواب مورد استفاده :

در نخ خواب از الیاف مصنوعی مانند پلی پروپین ،پلی استر ( که همان ابریشم مصنوعی است ) ، ترک ، اکریلیک و همچنین نایلون میتوان نام برد. الیاف پلیپروپیلن، پلی استر و نایلون در بافت فرش بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. این نخ ها به صورت مستقیم به ماشین بافندگی متصل شده و به کار میروند. اما اکریلیک و پشم باید اول رسیده شوند و بعد به بافت اضافه شوند.

 

اهمیت نخ خواب :

انواع نخ خواب حدود ۷۰ تا ۸۵ درصد وزن فرش را در بر میگیرد. هر تغییر در آن قیمت را تحت تاثیر قرار میدهد. نخ خواب بر روی نرمی ، راحتی ، جلوه ، و بازگشت ناپذیری و انعطاف پذیری فرش اثر میگذارد.

 

انواع نخ خواب :

  • اکریلیک :

این نخ بسیار در فرش های ماشینی مورد استفاده است. شباهت آن به پشم از نظر ظاهری و لطافت بیشتر از نخ های دیگر است و قیمت آن نیز نسبت به قیمت پشم بسی ارزانتر است.

مقاومت اکریلیک در برابر حرارت ، نور ، غبار نسبت به نخ های دیگر بالاتر است و میتوان به ویژگی آن رنگ خوری خوب و انعطافپذیری را اضافه کرد. از میان الیاف اکریلیک هیت ست، مرغوبترین و بهترین آن است. هیت ست ضد حساسیت است و پرز دهی کمی دارد رنگ آن ثابت ، دوام و ماندگاری طولانی مدتی دارد .

 

  • پلی پروپیلن :

قیمت ارزانتر آن نسبت به دیگر نخ ها از خصوصیت بارز آن است و در قیمت تمام شده ی فرش نیز تاثیر چشمگیری دارد. از ویژگی های آن عدم جذب رطوبت است و برای فضای باز بسیار مناسب است. اما در برابر آلودگی عمر کمی دارد. نسبت به نخ های دیگر انعطافش کمتر است. سایش و فشار عمر آن را کوتاه میکند .

 

  • پلی استر:

میتوان به ویژگی هایی چون عدم پرز دهی، رنگپذیری خوب و قیمت پایین آن اشاره کرد. این نوع نخ در مقابل حرارت مقاومت چندانی ندارد. در برخورد با گرما عمرشان کوتاه می شود. انعطافپذیر نیست و در اثر شست و شوی بی رویه ساییده شده و آسیب می‎بیند. فرش های ۵۰۰ شانه معمولا از این نوع جنس نخ در بافت استفاده میکنند.

 

  • ابریشم:

نخ ابریشم با دو روش پیله کرم ابریشم و یا به روش مصنوعی بدست میآید. برای بافت یک فرش بهتر است از نوع مصنوعی آن استفاده نشود. در مقایسه با پشم ، نخ ابریشم مستحکمتر است ولی قطری یکسان دارند. این فرش بسیار دقیق است و زحمت زیادی برای بافت آن کشیده میشود. رج شمار آن بالاست و هزینه ی آن نسبت به الیاف دیگر گرانتر است .

اگر بخواهید فرشی بخرید که در کل آن از نخ ابریشم استفاده شده باشد باید هزینه بالایی را متحمل شوید. در غیر این صورت فرش گل ابریشم گزینه مناسبی است ، زیرا فقط در برخی قسمت ها از ابریشم استفاده میشود. اما معمولا در بافت فرش ماشینی از نخ ابریشم مصنوعی استفاده می شود. کارخانه فرش کاشان به دلیل کیفت پایین ابریشم مصنوعی، به هیچ عنوان از این الیاف در بافت فرش های خود استفاده نمیکند.

 

  • کرک:

یکی از اجزای تشکیل دهنده ی فرش با ظرافت، نخ کرک است که قیمت آن کمی هم گران است. کرک همان پشم های نرمی است که هنگام شانه کردن بدن حیواناتی مثل گوسفند ، بز و شتر از حیوان جدا شده و به شانه گیر میکند. این الیاف به علت سخت بدست آمدن خیلی در بافت فرش استفاده نمیشود .

 

  • پشمی:

از الیاف پشم گوسفند که دسترسی به ان نیز بسیار ساده است ، تهیه می شود. الیاف پشم گوسفند کیفیتهای گوناگونی دارد. برای بافت یک فرش بهتر است از نوع هتروتیپکه نوعی نخ زبر و زخیم و مستحکم است استفاده شود.

 

ارتفاع در نخ خواب :

با شانه و تراکم ، ارتفاع آن مشخص میشود. هرچقدر تراکم و شانه بیشتر باشد ارتفاع نخ خواب کمتر میشود. در فرش ۷۰۰ شانه ارتفاع پرز ۱۱ میلیمتر ، در  ۱۰۰۰ شانه ارتفاع پرز ۹ میلیمتر و در ۱۲۰۰ شانه  ارتفاع پرز به حدود ۸ میلیمتر میرسد. ولی این اصل را نباید از یاد برد که ارتفاع پرز در همه ی قسمت های فرش به یک اندازه و یک پارچه است .

 

نخ تار :

نخی نازک که بیشتر از ترکیب پنبه و پلی استر گرفته میشود و کیفیت و دوام فرش بستگی زیادی به آن دارد. همچنین غالبا در فرش های اکریلیک استفاده میشود و نسبت به نخ های مشابه ارزان تر است.

 

نخ پود :

نخ پود به ریشه های فرش استحکام میبخشد و به صورت افقی وارد شده و با شانه به بافت اضافه میشود. میتواند دو نوع پنبه و یا جوت باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!