فرش، سجاده فرش، فرش سجاده ای، فرش نماز، فرش مسجد، فرش نمازی، سجاده فرش اشکان، فرش اشکان، فرش سجاده ای اشکان، قیمت فرش، قیمت سجاده فرش، خرید فرش، خرید سجاده فرش، قیمت فرش نماز، خرید فرش نماز، فرش گل نرگس کاشان، فرش محرابی، فرش محرابدار

سجاده فرش ۷۰۰ شانه 

قبل از سجاده فرش ۷۰۰ شانه ، چه فرشهایی تولید می شده است ؟

امروز می خواهیم به طور مفصل تر قبل از اینکه در مورد سجاده فرش ۷۰۰  شانه صحبت کنیم ، کلا در مورد فرش و قالی توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم . پیشتر در این مورد کمی توضیح داده ایم اما خالی از لطف نیست که باز هم مطالبی را در این مورد بیان کنیم.

قالی یا فرش چیست ؟ 

اگر از نظر لغوی بخواهیم این سوال را پاسخ دهیم باید گفت که فرش یا قالین نوعی گستردنی است که زمین را می پوشاند . البته فرش جنس مختلف دارد می تواند پنبه ، پشمی ، ابریشمی و یا کورکی باشد. در فرشهای امروزه آکرولیک و پلی استر هم وجود دارد .

تعریف قالی 

به فرشی که دستباف بوده و پرزدار و گره دار است ، قالی گفته می شود.  از سال ۹۳ به بعد شهرستان کاشان به عنوان پایتخت فرش جهان معرفی شد و در یونسکوو نیز ثبت گردید . شایان ذکر است که عمده ی محصولات فرش در ناحیه ی کاشان ، در شهرستان آران و بیدگل تولید می شود. هم اکنون بیش از ۱۲۰۰ کارخانه ی فرش ماشینی در ناحیه کاشان و آران و بیدگل قرار دارد و همین طور بیش از ۷۰۰ کارگاه فرش دستباف وجود دارد .

قالی بافی از کجا شروع شد ؟

اکثر پژوهشگران بر این نظریه اتفاق دارند که بافندگی قالی از آسیا شروع شده است. و خواستگاه اصلی این هنر ترکستان ، ایران و قفقاز است. به گونه ای که این هنر حتی قبل از میلاد مسیح نیز وجود داشته است. شنیده ها و حکایت های نویسندگان و بزرگان این ادعا را ثابت می کند.

تاریخچه ی بافت قالی به هزاره ی ۵ و ۶ پیش از میلاد در آسیای مرکزی می رسد. فرش پازیریک ، قدیمی ترین قالی دستباف شده جهان است که در سیبری کشف شده است. ده قرن بعد از میلاد این هنر به اسپانیا و اروپا راه پیدا می کند. جنگ های صلیبی باعث شد تا قالی های تورکی به اروپا برده شود که در انجا به عنوان تابلو فرش و دکوری از دیوار آویزان بود. و یا بر روی میزها قرار داشت.

با این اوصاف می توان گفت که اروپاییان از ابتدای آشنایی با قالی آن را به عنوان یک اثر هنری می دانسته اند نه به عنوان یک زیر انداز .

سجاده فرش ۷۰۰ شانه 

 

قالی های معروف در اقصی نقاط ایران 

 • فرش های داراب ، بوشهر ، خرمی ، قنقری
 • قالیچه ترکم
 • قالیچه مود استان خراسان 
 • قالیچه شهر مشهد 
 • قالی زنجان
 • قالی قشقایی
 • قالی بیرجند 
 • قالیچه شیراز ، نیریز و خرمی 
 • قالیچه بیرجند 
 • قالیچه بلوچی
 • قالی راور
 • قالی اصفهان

 

مختصر توضیحی در مورد قالی ، قالیچه و فرش هایی که تا کنون تولید شده است که البته اکثر آنها دستباف بوده اند را در بالا توضیح دادیم .

 

فرش های ۷۰۰ شانه و سجاده فرش ۷۰۰ شانه چه زمانی تولید شدند ؟

هر چه که در بالا گفتیم تا قبل از آمدن فرش های ماشینی بود. بعد از تولید فرش های ماشینی ، با گذشت زمان و با توجه به تنوع سلیقه ها در رنگ و طرح فرش ها ، دیگر فرش های دستباف پاسخ گوی نیاز افراد نبود . لذا فرش های ماشینی وارد بازار شده و به مرور زمان قابل توجهی از نیاز افراد را تامین کرده و می کنند.

با ورود فرش های ماشینی ، پای شانه و تراکم هم کم کم به فرش باز شد. البته در فرش های دستباف هم چنین چیزی اما نه با این اسم وجود دارد . در فرش های دستباف تراکم فرش با تعداد گره هایی که در فرش وجود دارد مشخص می شود. یعنی یک فرش نه متری را در نظر بگیرید . این فرش هم می تواند دارای ۱۰۰۰ رج در طول فرش باشد و هم می تواند دارای ۷۰۰ رج درعرض فرش باشد .

در عرض فرش هم وضعیت به همین صورت است . تعداد گره ها در عرض فرش ها هم با هم متفاوت است . با این اوصاف مشخص خواهد شد که فرش ۹ متری که دارای گره ی بیشتری در طول و عرض فرش است ، از تراکم بالاتری نسبت به فرش ۹ متری دیگر برخوردار است . این زیاد بودن گره باعث می شود که طرح و نقشه ی فرش نیز بسیار ظریف تر و زیباتر باشد.

به تعداد ده گره با هم در عرض فرش در قالی های دستباف خانه گفته می شود. 

 

فرش دستباف ۵۲ خانه 

وقتی می گویند فرشی ۵۲ خانه است یعنی در قسمت عرض قالی در یک نیمه از فرش تا محراب وسط تا کناره فرش ۵۲ دسته ی ده تایی یعنی ۵۲۰ گره یا ریشه وجود دارد و در کل عرض فرش تعداد گره ها در یک رج به ۱۰۴۰ گره یا ریشه می رسد.

در فرش های ماشینی هم شانه و تراکم فرش نیز به همین صورت تقریبا مشخص می شود .که برای پیدا کردن شانه و تراکم فرش خوب است این مقاله را بخوانید :

شانه و تراکم فرش به چه صورت محاسبه می شود ؟

 

سجاده فرش ۷۰۰ شانه از چه زمانی وارد بازار شدند ؟

بعد از اینکه فرش های ۵۰۰ شانه  و ۷۰۰ شانه جای فرش های ۳۵۰ شانه و ۳۲۰ شانه را گرفتند به تبع آن وضعیت سجاده فرش ها هم همین گونه شد.

امروزه اکثر خریداران برای مساجد و حسینیه ها نیز فرش ۷۰۰ شانه و یا سجاده فرش ۷۰۰ شانه را خریداری می کنند.

سجاده فرش ۷۰۰ شانه نسبت به سجاده فرش های ۵۰۰ شانه کمی تراکم بیشتری دارد . اما نسبت به ۵۰۰ شانه ها دارای خواب کمتری است.

 

سجاده فرش ۷۰۰ شانه برای مسجد بهتر است یا سجاده فرش ۵۰۰ شانه 

در پاسخ به این سوال مبنا را بر این می گذاریم که در هر دو ی این فرش ها نخ آکرولیک صد در صد داریم . در سجاده فرش ۷۰۰ شانه ، شانه فرش و به تبع آن تراکم فرش بالاتر است نسبت به ۵۰۰ شانه . سجاده فرش سنگین تر است لذا در سجاده فرشی که دارای طول زیاد است ، جابجایی کمی سخت تر خواهد بود ، نسبت به همان سجاده فرش ولی ۵۰۰ شانه . 

شکل و شمایل و طرحی که روی ۷۰۰ شانه است نسبت به ۵۰۰ شانه ، زیباتر است چون تراکم و شانه فرش بیشتر است . در ۷۰۰ شانه به خاطر زیبا شدن طرح ، باید از ضخامت و خواب سجاده فرش کم کنند لذا نرمی فرش کمتر خواهد بود.

با این اوصاف برای فرش مسجد و حسینیه که مستمع مجبور است مدت زمان زیادی را روی فرش بنشیند ما به شما توصیه می کنیم سجاده فرش ۵۰۰ شانه را انتخاب کنید چون نرمتر است . مگر اینکه طرح سجاده فرش ، طرحی ساده باشد ، لذا بنا به خواست خریداران سجاده فرش ، از خواب فرش کم نشود . در این صورت سجاده فرش ۷۰۰ شانه از سجاده فرش ۵۰۰ شانه بهتر و مناسبتر خواهد بود.

 

قیمت سجاده فرش ۷۰۰ شانه 

قیمت این سجاده فرش هم به مانند قیمت فرش تعیین می شود که عواملی چند در قیمت آن تاثیر گذارند . شما می توانید برای اطلاع از قیمت سجاده فرش ۷۰۰ شانه این مقاله را بخوانید که کمک زیادی در تعیین قیمت به شما خواهد کرد.

 

طرح های موجود برای سجاده فرش ۷۰۰ شانه 

ما بعد از سال ها کار در زمینه ی تولید سجاده فرش به این توانایی دست پیدا کرده ایم که هر سجاده فرشی با هر طرحی هم به صورت ۵۰۰ شانه و هم ۷۰۰ شانه تولید کنیم . شما می توانید طرح های مختلف ما در سجاده فرش را از طریق کانال تلگرامی https://t.me/sajjadefarshegolenarges   مشاهده نمایید.

و یا از طریق واتساپ با شماره تلفن ۰۹۹۰۱۸۷۹۰۴۷ تماس برقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!